کارشناس آزادی ادیان در سازمان ملل متّحد مصرّانه خواستار پایان بخشیدن به آزار جامعۀ بهائی توسّط یمن شد

[PROVISIONAL TRANSLATION FROM ENGLISH TO PERSIAN]

ژنو (۲۲ مه ۲۰۱۷) – احمد شهید، گزارش‌گر ویژهٔ سازمان ملل متّحد در آزادی ادیان، امروز اعلان کرد که "تشدید اخیر الگوی مداوم فشار بر جامعۀ بهائی در صنعاء بازتابی از مشقّاتی است که بهائیان در ایران متحمّل گشته‌اند". وی هشدار داد که "بسیاری از خانواده‌های بهائی صنعاء محلّ زندگی خود را ترک نموده‌اند و در حال ترس به سر می‌برند".

کارشناس سازمان ملل متّحد گفت "آزار بهائیان به عنوان یک اقلیّت مذهبی نه تنها ادامه یافته بلکه شدید‌تر نیز شده و به صورت فشار مذهبی در یمن آشکار گشته است. هیچ فردی، از جمله اقلّیّت‌های مذهبی، نباید به خاطر عقیده‌اش هدف تبعیض قرار گیرد."

این هشدار آقای شهید به دنبال احضار تلفنی دست کم ۳۰ بهائی یمنی برای حضور در دادگاه توسّط دادستان عمومی یمن در ۱۷ آوریل ۲۰۱۷ صورت گرفت. در عین حال مسئولین در صنعاء دستور بازداشت دست کم ۲۵ بهائی را صادر نموده و آنها را برای انکار دیانت خود تحت فشار قرار داده‌اند.

افزون بر آن، گزارش‌ها حاکی از آن است که ‌دو بهائی یمنی به نام‌های ولید عیاش و محمود حمید توسّط مأمورین امنیّت سیاسی در ایستگاه بازرسی نزدیک شهر حدیده بازداشت شده‌اند و از محلّ آنها از زمان بازداشت اطّلاعی در دست نیست.

گزارش‌گر ویژه گفت "به نظر می رسد که هدف این موج تازه از احضارها و بازداشت‌ها ارعاب و اِعمال فشار به بهائیان یمن برای انکاردیانت‌شان می‌باشد.  مسئولین یمنی، از جمله مسئولین بالفعل در صنعاء، هیچ گونه پاسخی به اعتراضات همتای قبلی من و سایر کارشناسان مستقلّ سازمان ملل متّحد در سال گذشته نداده‌اند."

ایشان تأکید کرد که "مسئولین بالفعل حوثی در صنعاء باید به احضار و بازداشت بهائیان پایان دهند و سریعاً اقدام به آزاد نمودن همۀ بهائیانی نمایند که خودسرانه بازداشت شده‌اند. هم‌چنین باید استعلام فوری در بارۀ مفقود شدن آقای عیاش و آقای حمید آغاز شده و جزئیّات تحقیقات اعلان شود."

کارشناس ویژه خاطر نشان ساخت که حمید کمالی بن حیدره که در سال ۲۰۱۳ بازداشت شد هنوز در زندان امنیّت ملّی یمن به جرم "به مخاطره انداختن استقلال یمن" و "انتشار دیانت بهائی در یمن" به سر می برد. محاکمۀ وی تا کنون چندین بار به تعویق افتاده و حال به اول ماه  اوت ۲۰۱۷ موکول شده است. کارشناس ویژه هم‌چنین مصرّانه خواستار آزادی دو بهائی دیگر شد، کیوان محمد‌علی قادری و پژوهش سنائی که هنوز در زندان به سر می‌برند.

گزارشگر ویژه به مسئولین دولت رسمی یمن و مسئولین بالفعل صنعاء یادآوری کرد که حقّ آزادی فکر، وجدان، مذهب، و یا اعتقاد در هر شرایطی یک حقّ فسخ‌نشدنی است. در همین زمینه ایشان به هر دو مسئولین متذکّر شد که هیچ فردی نباید به خاطر اعتقاد به آزادی دین و یا پایبندی به یک اقلیّت مذهبی به طور خودسرانه زندانی شود.

آقای احمد شهید (اهل مالدیو) در سال ۲۰۱۶ از طرف سازمان ملل متّحد به عنوان گزارشگر ویژه در آزادی ادیان و عقاید منصوب شد. آقای شهید استاد مدعو دانشگاه اسکس در انگلستان، عضو مالدیو کمیسیون ریاست جمهوری در بررسی فساد، و مستشار سیاست امور خارجۀ رئیس جمهور مالدیو می‌باشد. وی در دو مقطع، بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ وزیر امور خارجهٔ مالدیو بوده‌است. او نقش بسزایی در تلاش کشور برای به امضا رساندن و تصویب هر نُه کنوانسیون بین المللی حقوق بشر و اجرای آنها در قوانین ایفا کرد. آقای شهید گزارش‌گر ویژۀ سابق حقوق بشر در ایران است.

گزارش‌گران ویژه جزئی از شورای رویه‌های ویژه‌ای (Special Procedures) حقوق بشر می‌باشند. رویه‌های ویژه‌ای، یکی از بزرگ‌ترین نهادهاى مستقلّ از کارشناسان در سازمان ملل متّحد در ساختار حقوق بشر، نام رایج شورای مستقلّی است که برای یافتن واقعیّات و نظارت بر ساز و کار کشوری در یک موقعیّت خاصّ و یا مشکلات ریشه‌ای در تمام نقاط عالم فعّالیّت می‌کند. کارشناسان رویه‌های ویژه‌ای به طور داوطلبانه کار می‌کنند. آنها از مستخدمین سازمان ملل متّحد نیستند و برای کار خود دست‌مزدی دریافت نمی‌کنند. آنها مستقلّ از هر دولت و نهادی می‌باشند و به عنوان یک فرد خدمت می‌کنند.